Articles

Rozhovor s našou reprezentantkou Katkou Boďovou

-------------- (Scroll down for English version) -----------------------

Katka Boďová (36) je slovenská hráčka discgolfu. Je 6-násobnou majsterkou Slovenska v discgolfe, v roku 2016 skončila medzi ženami na Majstrovstvách sveta na 5. mieste a na Majstrovstvách Európy získala striebornú medailu. Na discgolf sa špecializuje od roku 2013, predtým sa venovala ultimate frisbee, kde sa opakovane zúčastnila na majstrovstvách sveta a Európy. V roku 2010 získala s českým klubom Hot Beaches v ultimate zlatú medailu na klubových majstrovstvách Európy. V ultimate skončila v roku 2016 klubových majstrovstvách Európy na 5. mieste s rakúskym klubom Box. Povolaním je aplikovaná matematička a vo svojom výskume sa venuje najmä evolučnej biológii. Žije striedavo na Slovensku a v Rakúsku. Celé strednú školu bola oslobodená od telesnej výchovy a prvýkrát prebehla viac ako 200 metrov vo veku 22 rokov.

 

Video z jej hry na turnaji Konopiště Open si môžete pozrieť na stránkach

https://www.youtube.com/watch?v=6uhgT7MJKZA

https://www.youtube.com/watch?v=jvtGeo6Nlpc

 

 

Čo je to discgolf?

Discgolf je šport veľmi podobný tradičnému golfu. Namiesto palice a loptičky však hráči hádžu disk a ich cieľom je na každej jamke disk na čo najmenej hodov dopraviť do jamky, ktorú v discgolfe predstavuje špeciálny discgolfový kôš. Discgolf je šport vhodný skutočne pre širokú verejnosť, keďže je na rekreačnej úrovni fyzicky a finančne veľmi nenáročný. Hráči potrebujú na hru iba jeden špeciálny discgolfový disk za 10 Euro, a potom už môžu prísť na ihrisko a hrať, aj keď discgolf nikdy predtým nehrali. Hrať spolu môže celá rodina vrátane babky, dedka, detí, či hoci aj sesternice z druhého kolena. Najmä začiatočníci sa počas hry veľmi rýchlo zlepšujú, keď sa postupne učia ako lieta ich disk, ako ďaleko vedia hodiť, a akú mieru rizika môžu počas hry voliť. Na discgolf je však predovšetkým potrebné mať možnosť si zahrať na discgolfovom ihrisku. Dve také ihriská máme v Bratislave (Mlynská dolina, okolie Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK a Malý Slavín v lesoparku), ďalšie pevné ihriská sú v Senici, Malženiciach, Makove, Krpáčove, Rajeckých Tepliciach, Makove, či v Bachledovej doline. Veríme, že v nasledujúcich rokoch bude možné hrať discgolf aj na ďalších miestach, iba v Českej republike vzrástol počet ihrísk za posledné roky už na viac ako 80. Na veľké slovenské turnaje staviame dočasné ihriská aj inde, napríklad v parkoch okolo Smolenického zámku, či Budmerického kaštieľa. Viac informácií o ihriskách a turnajoch na Slovensku nájdu záujemcovia na stránke Slovenskej asociácie Frisbee discgolf.sk.

Discgolf sa javí ako jednoduchá hra, avšak na vrcholovej úrovni tento šport asi vyzerá inak. Ako prebieha príprava na discgolf? Stačí si zahrať napríklad každý deň jedno kolo na ihrisku?

Discgolf nie je najjednoduchší šport na prípravu. Každý turnaj sa totiž hrá na inom ihrisku, raz sú to najmä úzke cesty v lese, inokedy sú to úplne otvorené lúky či zjazdovka. Preto je potrebné pripravovať sa na rôzne typy ihrísk a hodov, ale dôležitou je aj mentálna príprava. Navyše je veľkým faktorom sila vetra a jeho smer, keďže hra v silnom vetre je úplne iná ako v bezvetrí. Počas špecifického herného tréningu sa preto zameriavam zväčša na jeden typ hodov, napríklad krátke dohadzovanie do koša, stredne dlhé hody, či veľmi dlhé hody, prípadne na hody proti vetru. Takisto je potrebné cvičiť rôzne techniky, akými sú backhand, forehand, či roller, a keďže kľúčom k úspechu v discgolfe je netrafiť prekážky v ceste, ktorými sú napríklad veľké stromy, trénujem tiež špeciálne trajektórie letu, ako napríklad krivky v tvare písmena S. Z tohto dôvodu tréning vyžaduje pomerne veľa času. Avšak, vzhľadom na to, že hádžem iba jednou rukou, takáto záťaž spôsobuje veľkú telesnú asymetriu. Preto je potrebné herný tréning okrem neodmysliteľného strečingu dopĺňať aj množstvom silového a kondičného tréningu, ktorý podporuje symetriu. Preto sa snažím čo najviac behať (5-10 km kondičný beh), prípadne občas trénovať a hrať ultimate frisbee a taktiež cvičiť, najmä na posilnenie chrbtového svalstva a trupu. Práva v tom mi veľmi pomáha môj sponzor - bratislavská fyzioterapeutická klinika VitalClinic, ktorá mi poskytuje profesionálne podmienky práve na silovú prípravu a potlačenie asymetrie, ktorá vzniká pri mojom športe. Aj vďaka pomoci VitalClinic som počas posledného polroka nemala pri discgolfe žiadne zdravotné problémy, čiže sa môžem plne koncentrovať na svoj výkon.

Počas štúdia si bola oslobodená od telesnej výchovy a takmer vôbec si nemohla športovať. Ako sa ti podarilo stať sa úspešnou športovkyňou?

V mladosti som mala veľmi krivú chrbticu, takže mi lekári neodporúčali vôbec športovať s výnimkou plávania. Takže som teda veľa plávala, a behu som sa pravidelne venovala akurát vtedy, keď som potrebovala stihnúť autobus alebo električku. Počas vysokej školy som si však začala veľa hádzať diskom a šlo mi to celkom dobre. Denne som si chodila hádzať disk do bratislavskej Medickej záhrady bez ohľadu na počasie. Vďaka Latsovi Grausovi som začala v Bratislave hrávať ultimate frisbee a teda aj trochu behať. Keď som však začala postgraduálne študovať na Michiganskej univerzite, rýchlo som sa zaradila do tamojšieho ultimate frisbee tímu, ktorý v tom čase patril medzi tie najlepšie v USA. To znamenalo takmer profesionálny prístup k športu, keďže tento tím trénoval 4-krát týždenne, často vo veľmi netradičných hodinách (keď bola k dispozícii v zime krytá hala s trávnikom), či v nevľúdnom počasí a cez víkendy sme cestovali na turnaje. Zároveň môj muž v tom čase behal maratóny, takže som začala aj trochu viac behať. Ani som sa nenazdala a veľká časť môjho voľného času bola vyplnená ultimate frisbee. Discgolf som najprv hrala rekreačne, ale z rôznych dôvodov som sa mu začala v posledných rokoch venovať viac a tento rok už hrávam ultimate zriedkavo a naplno sa venujem discgolfu.

Pred dvomi si skončila na kvalitne obsadenom turnaji Konopiště Open v Českej republike na treťom mieste. Ako hodnotíš svoj výkon na tomto turnaji?

Konopiště Open bolo tento rok zaradené do svetovej série Disc Golf World Tour, do ktorej sú zaradené len štyri prestížne turnaje na celom svete (Austrália, Česko, Fínsko a USA). Medzi ženami tento rok štartovala takmer kompletná európska špička, takže to bola pre mňa prvá možnosť previerky v tejto sezóne proti mojim hlavným súperkám. Keďže moja sezóna ešte len začína a príprava je nasmerovaná k vrcholom v júli a septembri, na turnaj som išla ešte z hrubej prípravy bez toho, že by som absolvovala dostatočne veľa prípravných turnajov. Preto aj moje očakávania boli pomerne nízke. Taktiež, ihrisko na Konopišti je veľmi špeciálne a to extrémne dlhé, teda veľkú výhodu majú hráči a hráčky, ktorí hádžu veľmi ďaleko, čo nie je úplne moja špecialita, aj keď práva na dĺžke hodov som tento rok v príprave dosť pracovala.

Turnaj sa pre mňa začal priemerne, nepredvádzala som výnimočnú hru, a najmä som mala problémy s dohadzovaním do koša (puttingom). S pribúdajúcimi dňami sa moja hra zlepšovala a v posledný deň, keď sa mierne zhoršilo počasie, prišla moja možnosť. So svojou hrou som už bola pomerne spokojná, veľmi som pokazila počas celého 18-jamkového kola iba tri hody, ale zato sa mi poradilo pár hodov presne podľa mojich plánov. Aj v horšom počasí sa mi darilo dodržiavať svoj herný plán a tak som postupne zo 4. miesta doťahovala prvé pozície. Pred poslednými tromi jamkami som už stiahla stratu zo 4 hodov na druhé miesto a 8 hodov na prvé miesto na jeden a dva hody. Počasie sa však zlepšilo a moje súperky zahrali celkom dobre a mne nevyšiel jeden riskantnejší hod. Na poslednú jamku som išla s tým, že tretie miesto už mám isté a na víťazstvo musím hodiť viac ako 100 metrový hod (dole kopcom) rovno do koša. Skúsila som zariskovať, avšak kôš som minula a prehodila o asi 20 metrov. Konečné tretie miesto na tomto turnaji vzhľadom na priebeh turnaja hodnotím ako veľmi dobrý výsledok, keďže moja hra už vyzerala dosť sľubne. Snáď sa mi v tom podarí pokračovať aj na najbližších turnajoch.

 

Cez uplynulý víkend si dosiahla veľmi dobrý výsledok na turnaji v Eisenstadte. Ako to prebiehalo?

Ihrisko v Eisenstadte v Rakúsku poznám pomerne dobre, už som tam hrala na viacerých turnajoch, zatiaľ sa mi na ňom však nepodarilo dobre zahrať. Počas víkendu sa tam konal ďalší turnaj rakúsko-maďarskej tour, a medzi ženami sa tam zišla slušná konkurencia. Mne sa podarilo hrať naozaj dobre v prvom aj treťom kolo súťaže a tak som nielenže vyhrala ženskú kategóriu s veľkým náskokom pred poprednou európskou hráčkou Katharinou Gusenbauer, ktorá inak hrala tiež veľmi dobre, ale navyše sa mi podaril nečakaný kúsok. V konkurencii regionálnej mužskej špičky (aj keď nie úplne kompletnej) by som s mojim skóre 15 pod par napokon skončila na konečnom treťom mieste aj medzi mužmi. To sa mi na takomto veľkom turnaji ešte nepodarilo (a ani žiadnej inej žene v histórii), aj keď slovenských mužov som už porazila na menších podujatiach a na zahraničných turnajoch sa mi darilo úspešne súperiť s mužmi v niektorých kolách. Tentokrát som hrala podľa mojich predstáv, darili sa mi putty a najmä som si veľmi pri hre verila. Snáď sa mi podarí túto formu udržať dlhšie.

Tento rok si sa dostala do prednedávnom zverejnenej nominácie výberu Európy na Presidents Cup. O akú súťaž ide a ako si sa do tímu Európy dostala?

Presidents Cup je najprestížnejší turnaj v discgolfe, ktorý sa koná iba raz za dva roky. V tejto špeciálnej jednodňovej súťaži, ktorá sa uskutoční v júli vo Fínsku, súťažia proti sebe 8-členné výbery USA a Európy. Medzi vybranými hráčmi sú aj dve najlepšie európske a dve najlepšie americké hráčky na základe kontinentálnych rebríčkov za predchádzajúcu sezónu. Minulý rok sa mi celkom darilo a podarilo sa mi skončiť v tomto rebríčku práve na druhom mieste za fínskou hráčkou Eveliinou Salonen. Nominácia do tímu je pre mňa obrovská česť, oveľa viac sa už v discgolfe vo svete dosiahnuť nedá. V našom tíme budú mojimi spoluhráčmi okrem Eveliiny aj mužské hviezdy ako Simon Lizotte, či KJ Nybo. Na druhej strane našimi súpermi bude tím USA, ktorý pravdepodobne nastúpi v najsilnejšej možnej zostave, t.j. aj s najlepšími svetovými hráčkami. Mojim cieľom je dopomôcť k historicky prvému víťazstvu tímu Európy. Zatiaľ sa nám proti američanom nikdy nepodarilo vyhrať, a ja dúfam, že tento rok sa to konečne podarí. Bol by to obrovský úspech, na to však budú musieť zahrať na hranici svojich schopností všetci európski hráči.

 

Aké sú tvoje hlavné ciele počas nastávajúcej sezóny?

Tento rok je svetový discgolfový kalendár pomerne netradičný. Hlavné podujatie, majstrovstvá sveta v discgolfe, ktoré sa konajú každý rok v lete v USA, budú už o mesiac vo svetovom discgolfovom centre v Applingu v štáte Georgia. Tento termín je veľmi skorý a mám obavy, že v tom čase ešte nebudem úplne najlepšie pripravená, keďže v Európe nie je dostatok kvalitných turnajov, na ktorých by som sa vedela na takéto náročné podujatie pripraviť. Preto je môj cieľ na majstrovstvá sveta skromnejší, akékoľvek umiestnenie v top 10 medzi najlepšími ženami na svete by bol pre mňa úspech a obhajoba piatej priečky by bola fantastická. 

Mojimi vrcholmi sezóny sú tak podujatia v júli a v septembri. V júli ma čaká séria troch turnajov na severe Európy. Prvý turnaj Estonia Open v Talline je zaradený do série EuroProTour, a tak sa tam stretnem s celom európskou špičkou. Následne sa koná najdôležitejší individuálny turnaj tento rok v Európe vo fínskej Nokii. Na European Open budú okrem európskej špičky štartovať aj špičkové hráčky s USA. Pred dvomi rokmi bol práve tento turnaj pre mňa prvým kontaktom so svetovou špičkou a skončila som na celkom dobrom 8. mieste. Tento rok by som rada zabojovala o lepšie umiestnenie. Následne sa vo fínskom Turku koná ešte jeden turnaj EuroProTour, kde budem opäť súperiť s európskou špičkou.

V auguste ma čakajú ešte tímové majstrovstvá sveta v Colchestri vo Veľkej Británii, kde budem ako kapitánka viesť slovenský tím. V tíme máme viacero hráčov, ktorí sa veľkej medzinárodnej súťaži zúčastnia po prvýkrát, a preto neočakávame prelomové výsledky. Budeme sa však snažiť prekvapiť a bojovať o každý jeden bod. Je mi jasné, že body sa budú očakávať predovšetkým odo mňa, takže dúfam, že nesklamem. Formát turnaja je dosť netradičný a hrať sa bude takmer výlučne v pároch. Ak dobre zahrá celý náš tím, verím, že môžeme na turnaji naozaj prekvapiť.

Po tímových majstrovstvách sveta prichádza pre mňa skutočný vrchol sezóny. Cestujem na sériu troch turnajov v USA, aby som si znovu preverila svoje schopnosti proti svetovej špičke. Začnem turnajom Vibram Open, ktorý sa hrá na jednom z najťažších ihrísk na svete Maple Hill v štáte Massachussetts. Minulý rok som mala možnosť si na tomto ihrisku tréningovo zahrať a teda viem, čo ma čaká, je to skutočná výzva. Následne budem hrať na turnaji Green Mountain Championship, kde bude konkurencia ešte silnejšia a podľa mojich informácií sú ihriská vo Vermont naozaj pekné a náročné, až je radosť na nich hrať. Celý turnaj sa koná v rezorte, ktorý je na ten čas celý špeciálne vyhradený na discgolf a tak ide naozaj o výnimočné podujatie. Obidva tieto turnaje sú zaradené do prestížnej série Disc Golf Pro Tour, ktorá obsahuje najdôležitejšie turnaje roka v USA. No a napokon ma čakajú v Tenise Otvorené majstrovstvá USA žien. Tento turnaj je podobne ako European Open zaradený v kategórii PDGA Major, čo je niečo ako Grand Slam v tenise. Bude to môj prvý čisto ženský turnaj a ja dúfam, že moja forma bude vrcholiť práve v tom čase.

Okrem toho ma čaká ešte rad menších regionálnych turnajov, vrátane Majstrovstiev Slovenska, ktoré sa budú konať už v najbližší, prvý júnový, víkend v Smoleniciach. Počas týchto turnajov sa budem snažiť čo najlepšie vyrovnávať s faktormi, ktoré discgolf často sprevádzajú počas hry, ako je prispôsobenie sa podmienkam (teplota, dážď), optimálna voľba stravy, zvládanie niekedy dlhšieho čakania počas súťaže, či dodržiavanie herného plánu.  

Fotografie: Harald Neumayer, Tomáš Malec, Aleksander Savnik, Eino Ansio (Disc Golf World Tour)

 

========================== English Version ======================

Katka Boďová (36) is a Slovak disc golf player. She is a 6-time Slovak champion in disc golf, in 2016 she finished 5th in PDGA Professional Disc Golf World Championships won a silver medal in the European Disc Golf Championships. She plays disc golf competitively since 2013. Before that she played ultimate frisbee, where she has repeatedly participated in World and European Championships. In 2010, she won a gold medal in the European Ultimate Club Championships with a Czech team Hot Beaches. In 2016 she finished fifth in the European Ultimate Club Championships with the club Box from Vienna, Austria. She is working as an applied mathematician and in her research she specializes in evolutionary biology. She lives alternately in Slovakia and Austria. She was exempt from physical education during the whole high school and she ran distance over 200 meters for the first time at the age of 22 years.

The video footage from the play of Katka Boďová at Konopište Open can be viewed at  

https://www.youtube.com/watch?v=6uhgT7MJKZA

https://www.youtube.com/watch?v=jvtGeo6Nlpc

  

 

What is disc golf?

Disc golf is a sport very similar to traditional golf. But instead of using golf clubs and balls players are throwing discs, and their goal is to throw it in a special disc golf basket using the least possible number of throws. On a recreational level disc golf is a really good sport for general public because it is not  physically and financially demanding. Players only need one special disc golf disc for 10 Euro and they can play right away, even if they have never played disc golf before. The whole family can play together, including parents, grandparents, children, or even remotely related cousins. Beginners tend to improve very quickly, as they learn how the disc flies, how far they can throw and how much risk they can take during the game. However, to play disc golf one needs a disc golf course. In Slovakia, two courses are in Bratislava (Mlynská dolina, around the Faculty of Mathematics, Physics and Informatics of the Comenius University and Malý Slavín in the hills surrounding Bratislava), other permanent courses are in Senica, Malženice, Makov, Krpáčovo, Rajecké Teplice, Makov, and Bachledova dolina. We hope that it will be possible to play disc golf at other places soon, similarly as in the Czech Republic where the number of courses in the last years has increased to more than 80. We also build temporary courses elsewhere for the large Slovak tournaments, for example in parks around Smolenice or Budmerice castles. More information about the courses and tournaments in Slovakia can be found on the Slovak association of Frisbee website discgolf.sk.

Disc golf looks like a simple game but at the top level it is probably different. How does the preparation for a disc golf look like? Is playing one round on the course every day enough?

Disc golf is not the easiest sport for preparation. Every tournament is played on a different course, sometimes it offers narrow paths in the woods, other times completely open meadows or ski slopes. It is therefore necessary to prepare for different types of courses and throws and also work on the mental part of the game. Also, the wind is a huge factor, since the throws in a strong wind are radically different from no wind conditions. During a specific training, I often focus on one type of throw, for example, a short throw in the basket, a medium-long approach throw, a very long drive, or a long throw against the wind. Also, various techniques such as backhand, forehand, or roller are needed, and because the key to success in disc golf is to avoid hitting obstacles such as large trees, I also train specific flight trajectories, such as S-shaped curves. The training thus requires a lot of time. Also, because I use only my dominant arm for throwing this leads to asymmetrical load on the body. Therefore in addition to stretching, it is also crucial to complement the practice with exercises which support symmetry. That's why I try to run as much as possible (5-10 km stretches), play ultimate frisbee, and strengthen my core. This is why my partner, the VitalClinic physiotherapy clinic in Bratislava, is very helpful, by providing me with professional advice for strengthening and balancing asymmetries that arise in my sport. Thanks to the help of VitalClinic I limit my health problems and fully concentrate on my performance.

During your studies you were exempt from physical education, and you did not do any sport. How did you manage to become a successful athlete?

In my youth I had problems with my spine, and my doctors did not recommend any sport except swimming. So I swam regularly and I ran only when I had to catch a bus or a tram. Later, during high school I started to throw an ultimate disc a lot and I was quite good at it. I spent most of my free time throwing a disc in Bratislava's Medical Garden, regardless of the weather. Thanks to Latso Graus, I started to playing ultimate frisbee in Bratislava and therefore also I run a bit. When I started my graduate studies at University of Michigan, I soon joined the ultimate frisbee team, which at that time was one of the best in the US. This meant almost a professional attitude towards the sport as we practiced four times a week, often in very unusual hours (when an indoor fields were available) or in bad weather and traveled to tournaments over the weekends. During that time my husband marathons, so I started running a little more. Most of my time was soon filled with ultimate frisbee, practices and tournaments. I played disc golf only recreationally at that time but for various reasons I started playing it more in the last few years. This year I am focusing mainly on disc golf and play ultimate only rarely.

A few week ago, you have finished third in the Konopiště Open tournament in the Czech Republic in a strong competition. How do you rate your performance at this tournament?

Konopiště Open was included in the Disc Golf World Tour series this year, with only four prestigious tournaments around the world (Australia, Czech Republic, Finland and the USA). The women division offered almost the complete pool of the best European players plus some americans so it was my first opportunity this season to match up against my main competitors. As my competitive season is just starting and my preparation is planned to peak in July and September, I went to the tournament with a basic training without going through many preparatory tournaments. That is why my expectations were relatively low. Also, the course at Konopiště is very special as it is extremely long, so the players who throw very far have an advantage. This is not quite my specialty, even though I worked on improving my distance a lot this year in the preparation.

I had a slow start to the tournament and I did not manage to play exceptionally well at the beginning. In particular I had trouble with short throws into the basket (putting). With the coming days my game improved and the last day when the weather got slightly worse, my chance appeared. I was quite satisfied with my game with only three suboptimal throws during the 18-hole round and a few throws exactly according to my plans. Even in the worse weather I was able to stick to my game plan and I gradually moved from the 4th position to the 3rd. Before the last round I was 4 strokes behind the second place and 8 strokes behind the leader but three holes to play to the end I caught up to a single stroke behind the second and two strokes behind the first place. However, the weather improved, my rivals played quite well, and I made one mistake. On the last hole I had to risk to go for an ace shot on an over 100 meter downhill hole to match the leader. I went for a risky shot, but I missed the basket and overshoot by about 20 meters. This put me to the final third place in this tournament, which, considering my initial two days, is a very good result, and my game seemed quite promising. I hope to continue to play well in the next tournaments.

Over the past weekend you played very well at the tournament in Eisenstadt, Austria. How did it happen?

I know the course in Eisenstadt quite well, I've played there several tournaments but so far I have not managed to play it well. During the weekend there was another stop of the Austro-Hungarian Tour with a very solid competition among the women. I managed to play really well in both the first and third rounds of the competition so I have not only won the women's category with by a significant margin in front of one of the top European player Katharina Gusenbauer, which otherwise played very well, but also managed an unexpected achievement. In the competition of the top men players in the region (though not complete) I would have finished with the score 15 under par on the third place even among men. I have not finished so well in such a big tournament before  (and no other women in our region in history), even though I have already beat Slovak men in smaller events and I have successfully competed with men in some rounds at larger international tournaments. This time I was playing very much according  to my plan, I was hitting my putts, and I especially felt very confident. Hopefully I can maintain this level of play for a bit longer.

This year, you have been nominated to the for the European Presidents Cup. What is the competition and how did you get to the Team Europe?

The Presidents Cup is the most prestigious disc golf tournament that takes place only once in two years. In this special one day competition, which will be held in July in Finland, 8-member US and European teams compete against each other. Among the selected players are also the two best European and the two best US women based on the continental rankings from the previous season. Last year I had good results and managed to finish in the second place of the rankings behind the young Finnish player Eveliina Salonen.

The nomination to the team is a great honor for me, it is one of the top achievements in disc golf one can reach. Apart from Eveliina, our team will feature stars like Simon Lizotte or KJ Nybo. On the other hand, our opponents from US will likely feature the strongest possible team with the best world women players. My goal is to help our team to win for the first time in history. It requires all European players to play at the limit of their abilities.

What are your main goals during the upcoming season?

This year, the world disc golf calendar is quite unusual. The main event, the World Championship in disc golf, typically held every summer in the US, will be in a month at the International Disc Golf Center in Appling, Georgia. This date is very early, and I am slightly worried that I will not be fully prepared at this time, as there are not enough large tournaments in Europe that would help me to prepare for such an competitive event. That's why my goals for the world championship are more modest, any position in the top 10 among the best women in the world would be a success for me, defending my 5th place from 2016 would be fantastic.

The main goals of my season are in July and September. A series of three tournaments in Northern Europe is waiting for me in July. First, Estonian Open in Tallinn is a part of the new prestigious EuroProTour series, where I will encounter the top European players. Then I travel to Nokia in Finland to play the most important individual tournament this year in Europe, the European Open, with all top European players and a few top world players from the USA. Two years ago, this tournament was my first contact with the world's best players and I finished in a very good 8th place. This year, I would like to fight for a better placement. After that I travel to another EuroProTour tournament that is held in Turku, Finland, where I will compete against the best European players again.

Furthermore, In August I am traveling to a team world championship in Colchester, Great Britain, where I will lead a Slovak national team as a captain. For several our players this is the first time they participate in such an important international competition and therefore we do not have very high goals, but we will try to surprise and fight for every single point. I know that scoring will be expected mainly from me, so I hope I will not disappoint. The format of the tournament is rather unusual and will play almost exclusively doubles in pairs and if our whole team would play well we can certainly surprise the opponents.

The real peak of my season comes in September. I travel to a series of three tournaments in the USA to test my skills against the world's top. I start with the Vibram Open in Massachusetts, which is played at one of the world's toughest courses Maple Hill. Last year, I had the opportunity to play a practice round on this course and I know what is waiting for me, it is a real challenge. Then I will play Green Mountain Championship in Vermont, where the best world disc golfers will be present and, according to my information, the courses are really beautiful and demanding, so really fun to play. The entire tournament is held in the resort, which will be specially dedicated to disc golf for that period of time, and thus it really is an exceptional event.

Both of these tournaments are featured in the prestigious Disc Golf Pro Tour series, which features the most important tournaments of the year in the USA. And finally, I will play the Open US Women's Championships in Tennessee. This tournament is a PDGA Major event, similarly to the European Open, something like Grand Slam in tennis. It will be my first pure female tournament and I hope my form will peak at that time.

In addition, there are a number of smaller regional tournaments, including the Slovak National Championships, which will take place next weekend (the first weekend of June) in Smolenice. During these tournaments, I will try to cope best with the factors crucial for a good performance in disc golf, such as adapting to conditions (temperature, rain), optimal diet choices, managing a long wait during a competition, or following my game plan.

Photography: Harald Neumayer, Tomáš Malec, Aleksander Savnik, Eino Ansio (Disc Golf World Tour)