Articles

Majstrovstvá Strednej Európy v discgolfe

V roku 2016 prebehne prvýkrát nová súťaž Stredoeurópske majstrovstvá v discgolfe - Central European Disc Golf Championship (CEDGC). Súťaž prebehne ako jeden turnaj, na ktorý sa kvalifikujú len najlepší hráči z regiónu tvoreného 7 krajinami: Slovensko, Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Chorvátsko a Slovinsko. A hneď prvý ročník tejto súťaže usporiadame u nás na Slovensku v Smoleniciach počas víkendu 23.-25. septembra 2016. Na turnaji bude štartovať 48 hráčov v kategórii OPEN (MPO), 16 hráčiek v kategórii WOMEN (FPO) a 8 juniorov do 19 rokov v kategórii MJ1. Na riaditeľa turnaja Richarda Kollára a turnajovú komisiu v zložení Katka Boďová a Stefan Dobrev čaká veľká výzva zorganizovať turnaj na čo najvyššej úrovni a pripraviť pre hráčov aj divákov kvalitnú súťaž. Do organizácie však bude zapojených množstvo ďalších dobrovoľníkov, či slovenských juniorských hráčov ultimate, ktorí budú na turnaji vypomáhať za finančný príspevok na ich účasť na Majstrovstvách Európy juniorov v ultimate. Dúfame, že na turnaj sa príde pozrieť aj celá slovenská komunita hráčov diskových športov a taktiež ďalší návštevníci. Viac informácií o CEDGC nájdete na oficiálnej stránke súťaže. 

Dostať sa na septembrový turnaj v Smoleniciach ako hráč však nie je jednoduché. V divízii OPEN je pozvaných len 25 najlepších hráčov z regiónu podľa koncoročného PDGA rebríčku za rok 2015 (potrebný bol rating 931 a viac), okrem toho môže každá krajina nominovať ďalších troch hráčov podľa vlastného výberu a usporiadateľ turnaja udeľuje 2 voľné karty. Čakacia listina pred turnajom je zostavená z hráčov, ktorí na turnaj ešte neboli pozvaní a majú najvyšší momentálny PDGA rating. Podobné kritéria sú aj v divízii žien, kde je autmaticky pozvaných 8 najlepších žien z koncoročného ratingu za rok 2015 (potrebný rating bol 832 a viac). Okrem toho, že má každá zúčastnená krajina právo nominovať ďalšiu hráčku, usporiadateľ môže udeliť navyše ešte jednu voľnú kartu. Napokon, v divízii juniorov je pozvaných len 8 najlepších juniorov, ktorí v roku 2016 dovŕšia vek najviac 19 rokov, podľa koncoročného PDGA ratingu za rok 2015. Čakacia listina bude aj v tejto divízii zostavená z nepozvaných hráčov a zoradená podľa ich aktuálneho PDGA ratingu.

Zo slovenských hráčov už priame miestenky získali Michal Kúdela, Richard Kollár (OPEN) a Katka Boďová (WOMEN). Na základe platných nominačných kritérii na vrcholové podujatia si ďalšie slovenské miestenky v roku 2015 vybojovali Martin Krička, Lukáš Grožaj a Jozef Čierny (OPEN) a Beata Hergelová (WOMEN). Keďže sme zároveň usporiadateľmi finálového turnaja, môžeme udeliť aj dve voľné karty v MPO a jednu v FPO. Organizátori sa dohodli, že tieto voľné karty budú udelené podľa nasledujúcich kritérií. V divízii OPEN pre dvoch slovenských hráčov, ktorí dosiahnu najlepší súčet priemerného PDGA ratingu za kolo za dva ukončené turnaje spomedzi troch vybraných turnajov: Budmerice Spring Fling, BTS Urban Mayday a Smolenice Open. Do úvahy sa berie oficiálny rating a nie predbežný (ak je oficálny rating v čase vyhodnotenia kvalifikácie už zverejnený na stránke PDGA). V divízii žien udelia organizátori turnaja voľnú kartu slovenskej hráčke s najvyšším aktuálnym PDGA ratingom (v čase udeľovania voľných kariet) avšak len v tom prípade, ak táto hráčka dosiahne PDGA rating aspoň 800 za aspoň štyri odohraté kolá v roku 2016. V prípade, že taká slovenská hráčka nebude, udelia organizátori voľnú kartu akejkoľvek hráčke z regiónu podľa vlastného uváženia.